boxnowLogoPopup

Isprobajte novi

BOX NOW App!

BoxNow

BOX NOW Zahtjevi za pravilno pakiranje paketa



POŠILJATELJ mora pakirati pakete u unutarnju i vanjsku transportnu ambalažu koja ih pouzdano štiti od oštećenja koja mogu nastati pod uobičajenim rizicima tijekom rukovanja, transporta, utovara i istovara. Komercijalna ambalaža nije pogodna za transport! Tvrtka ne prevozi pošiljke osjetljive na niske ili visoke temperature.


Pojedinačne pakete pošiljatelj mora smjestiti u zajednički veći i dovoljno čvrst kartonski paket. Kartonske kutije ne smiju biti pretrpane. Svaki predmet u paketu mora imati pojedinačnu unutarnju ambalažu koja ne dopušta međusobni kontakt. Pojedinačna unutarnja ambalaža mora zaštititi predmet od oštećenja i spriječiti oštećenje ostatka sadržaja u slučaju oštećenja (lom, prolijevanje, drobljenje itd.).


Krhki predmeti u paketu s tekućim ili kremastim sadržajem moraju biti pojedinačno zamotani u čvrsti karton u obliku predmeta kako bi se osiguralo dobro zatvaranje, bez praznina, a dodatna ambalaža za cijeli paket mora biti vodootporna. Predmeti se ne smiju slobodno kretati u vanjskoj ambalaži paketa. Prikladna unutarnja ambalaža mora se koristiti za omotavanje i zatvaranje pojedinačnih predmeta u paketu. Krhki proizvodi ne smiju biti u dodiru s vanjskom ambalažom. Vanjska ambalaža mora biti sigurno zatvorena, a svi rubovi ojačani ljepljivom trakom. Ambalaža mora štititi predmete tijekom cijelog transporta.


Ambalaža mora biti pogodna za rukovanje strojevima za utovar i sortiranje, a oznake "Krhko" nisu zamjena za dobru ambalažu, već služe samo kao informacija.



Pritisak:

Odgovarajuće se pakiranje, u svakom slučaju, odnosi i na vanjsku i na unutarnju ambalažu pri čemu je vanjska adekvatna ambalaža peteroslojni karton otporan na vlagu ili istovjetni materijal koji zadržava oblik pakiranja. Kako se paketi u transportu slažu jedan na drugi, zaštite paket tako da može podnijeti pritisak proporcionalan vlastitoj peterostrukoj težini - nikako nemojte ostaviti prazan prostor u paketima, nego ga ispunite prikladnim punjenjem

Krhki proizvodi od stakla, keramike ili kozmetike:

Takvi predmeti trebaju biti pojedinačno zamotani u nekoliko slojeva čvrstog papira i nekoliko slojeva mjehurićaste folije, kao i prikladan separator od stiropora, čvrstog kartona ili drugog prikladnog materijala koji izolira predmet od ostalih i od vanjske ambalaže. Mali kozmetički proizvodi moraju biti smješteni u pojedinačne pakete od troslojnog valovitog kartona. Kozmetički proizvodi u spremnicima s pumpicom ili čepom, uključujući parfeme, moraju biti dodatno zamotani u čvrsto prianjajući debeli najlon koji ne dopušta oštećenje mehanizma i moguće prolijevanje proizvoda. Vanjska ambalaža mora biti nova kutija od petoslojnog valovitog kartona, dodatno ojačana transportnom folijom.


Stakleni spremnici (boce, staklenke itd.):

Koristi se specijalizirana ambalaža koja se nudi za takve proizvode s odgovarajućim karakteristikama. To su kartoni dizajnirani za odgovarajući tip i broj boca, izrađeni od ojačanog kartona, s potrebnim razmacima i zatvaračima koji apsorbiraju transportna opterećenja.


Elektronika:

Ovakvi proizvodi su krhki i osjetljivi tijekom transporta. Moraju se slati u posebnoj tvorničkoj ambalaži koja je ojačana i ima potrebne razmake i zatvarače koji apsorbiraju transportna opterećenja. Vanjska ambalaža mora biti izrađena od ojačanog kartona.


Tekući proizvodi:

Treba koristiti posebne transportne spremnike koji ne propuštaju tekućinu. Ovi spremnici moraju biti pojedinačno omotani zaštitnom folijom ili omotom. Spremnici bi trebali biti okruglog oblika. Vanjski atmosferski uvjeti moraju se uzeti u obzir pri odlučivanju o transportu tekućih proizvoda.


Znakovi neadekvatne ili nedovoljne ambalaže:

- ambalaža je deformirana ili poderana

- postoji vidljivo curenje tekućine iz paketa

- poklopac paketa se otvara bez prisile

- ljepljiva traka se odljepljuje i sadržaj može ispasti ili biti dostupan

- krhki materijali su poslani s neodgovarajućom unutarnjom ambalažom

- ambalaža ne izdržava statičko opterećenje 4-5 puta veće od vlastite težine paketa

Ambalaža koja ne štiti predmet od uobičajenih atmosferskih uvjeta (hladnoća i toplina, svjetlost, vlaga itd.) je nedovoljna.  Ambalaža mora biti u skladu s prirodom robe i njihovom obradom strojovima za utovar i sortiranje. 


Pošiljatelj mora osigurati da svi paketi ispunjavaju sljedeće zahtjeve:

1. Ambalaža mora biti dovoljno pouzdana da zaštiti predmet.

2. Ambalaža ne smije biti sastavljena samo od polietilenske folije ili najlona, jer postoji rizik od grebanja ili lomljenja.

3. Ambalaža mora osigurati unutarnju i vanjsku izolaciju predmeta od mehaničkih oštećenja.


Popis Predmeta Zabranjenih za Transport


1. Narkotičke, anestetičke, psihotropne i otrovne tvari.

2. Oružje, streljivo, pirotehnički artikli, eksplozivi, zapaljive ili druge opasne tvari i predmeti.

3. Nemoralni predmeti (dječja pornografija i slično).

4. Predmeti koji po svojoj prirodi ili pakiranju mogu ugroziti život ili zdravlje poštanskih službenika ili drugih osoba, ili mogu zaprljati ili oštetiti druge poštanske pakete ili poštansku opremu.

5. Vjerski materijali kultova i organizacija zabranjenih ili neregistriranih u Hrvatskoj.

6. Pokretna kulturna dobra bez priloženog odobrenja ili certifikata.

7. Trošarinska roba i duhanski otpad, čije je posjedovanje, kretanje, transport, opskrba i prodaja zabranjeni Zakonom o trošarinama i poreznim skladištima.

8. Kovanice, novčanice, valute, putnički čekovi, predmeti vrijedni pošiljatelju, platina, zlato ili srebro, prerađeni ili ne, drago kamenje i sve druge dragocjenosti.

9. Krhki predmeti koji nisu odgovarajuće zapakirani.

10. Aktivirane bankovne kartice.

11. Fiksne i mobilne telefonske kartice.

12. Dokumenti ili predmeti koji nisu reproducibilni (npr. filmovi, videozapisi osobne vrijednosti, marke, lutrijske karte itd.).

13. Pokvarljivi prehrambeni proizvodi.

14. Biljke.

15. Biološki materijal.

16. Infektivne, korozivne i otrovne tvari.

17. Životinje.

18. Bilo koji drugi predmeti čiji je transport zabranjen međunarodnim ugovorima ili organizacijama (kao što su IATA, ICAO itd.) i/ili odredbama EU i/ili nacionalnim zakonodavstvom Republike Hrvatske.